BLOG AMATORÓW BIEGANIA Z JĘDRZEJOWA
Archiwa

JĘDRZEJÓW BIEGA

Dlaczego bieganie …

 Powodów może być tyle ile osób decydujących się na tę formę aktywności . Jedni mają na względzie zgubienie paru „zbędnych” kilogramów, inni chcą ogólnie poprawić wydolność i odporność swojego organizmu. Do tej grupy można też zaliczyć osoby, które ze względu na określone schorzenia powinny ten typ aktywności fizycznej włączyć do swojej terapii. Inni chcą „poczuć” smak rywalizacji sportowej, wygranej lub tylko poznać granice swoich możliwości. Są osoby, które biegają bo to lubią, bo mają do tego predyspozycje, bo jest to dobry a zarazem zdrowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Bieganie pozwala nam na odreagowanie codziennych stresów, złapania porcji pozytywnej energii lub endorfin czyli tzw. „hormonów szczęścia”. Pozwala na poznanie innych ludzi, dzielących tę samą pasję. Bieganie to najbardziej naturalna, można rzec pierwotna, forma aktywności. W zasadzie dostępna dla każdego, nie wymagająca wielkich nakładów finansowych. Wystarczy tylko strój sportowy, dobre buty, trochę chęci i … można zaczynać.

 Kto może biegać …

 Parafrazując słowa pewnej piosenki … „biegać każdy może” … niezależnie od wieku, płci czy aktualnej dyspozycji fizycznej. Biegają ludzie po transplantacjach serca, ludzie ze schorzeniami takimi jak astma czy choroby stawów. Ważne jest aby stosowane obciążenia były dostosowane do naszych możliwości. Oczywiście osoby z problemami zdrowotnymi bezwzględnie muszą robić to w porozumieniu z lekarzem. Konsultacje lekarskie zalecamy wszystkim rozpoczynającym bieganie, nawet osobom zdrowym. Pozwoli nam to poznać stan wyjściowy naszego organizmu lub rozpoznać problemy, o których nie wiedzieliśmy. Do biegania zachęcamy przede wszystkim młodzież oraz osoby, które pracują za biurkiem. Systematyczna dawka ruchu na świeżym powietrzu pozwoli im na eliminowanie zagrożeń związanych z siedzącym trybem życia, dotleni organizm oraz naładuje pozytywną energią. Bieganie to samo zdrowie, oczywiście o ile podejdziemy do tematu rozsądnie.

 Gdzie biegać …

 Zasadniczo biegać można wszędzie , wyłączając ruchliwe trasy komunikacyjne. Najlepiej jeśli jest to bieżnia na stadionie lub boisko, parkowa alejka, polna ścieżka. Z oczywistych względów bardzo dobrym terenem do biegania jest las. O ile bieganie po bieżni jest dość monotonne, to bieganie na „łonie” natury daje nam więcej doznań, nie powoduje znużenia przy dłuższym bieganiu a powietrze jest znacznie czystsze. Dlatego o ile jest to możliwe starajmy się biegać w lesie, na łące czy polnymi drogami, gdyż jest to po prostu o wiele przyjemniejsze. Generalnie jednak, o ile nie mamy wyboru, biegamy tam gdzie możemy bo najważniejsze jest samo bieganie.

 Gdzie biegamy w Jędrzejowie …

 W samym mieście biegaczy można spotkać najczęściej na boiskach szkolnych oraz w parkach. Najpopularniejsze jest boisko przy Zespole Szkół na ul. Przypkowskiego, gdyż posiada tartanową bieżnię – niestety już znacznie zniszczoną . Bieganie po parkach nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na uciążliwe ptasie sąsiedztwo – tyczy się to zwłaszcza parku miejskiego obok stadionu KS Naprzód. Lepszym rozwiązaniem są alejki wokół zalewu ale musimy tu uważać na spacerowiczów i rowerzystów. Plusem jest to, że teren jest oświetlony i dozorowany czyli bezpieczny. Spotyka się sporo osób biegających po uliczkach osiedlowych np. na osiedlu Zamoście czy Murawcu . W ostatnim czasie na popularności zyskują drogi techniczne przy jędrzejowskich obwodnicach. Ruch jest tam niewielki, trasy długie pozwalające na wybieganie a podłoże równe oraz nie zniszczone. Nasi najbardziej zaawansowani biegacze wykorzystują także mniej uczęszczane drogi np z Jędrzejowa przez Skroniów, Potok Wielki, Borów do Krzcięcic i z Jędrzejowa przez Książe Skroniów do Prząsławia. Od czasu do czasu wykorzystujemy do biegania drogi wokół ogrodów działkowych przy ul. Św.Barbary. Zdecydowanie jednak zachęcamy do biegania w lesie np. w „Gaju” , w Ignacówce przy trasie „siódemki” a najbardziej w lesie Laskowskim , przy trasie na Małogoszcz. W kompleksie leśnym po prawej stronie wspomnianej trasy, planujemy we współpracy z Nadleśnictwem Jędrzejów i Urzędem Miejskim oznakować trasy biegowe dostępne dla wszystkich amatorów biegania . Mamy już plany ich przebiegu oraz pomiary poszczególnych wariantów. W przeszłości las ten był skartowany do biegu na orientację. Już teraz wszystkim zainteresowanym możemy udostępnić mapki z trasami ! Zaletą tego kompleksu są biwaki leśne przygotowane przez leśników. Ten zlokalizowany obok tartaku przy drodze na Rudki/Mnichów ma stanowić jeden z dwu punktów wyjściowych na sieć leśnych ścieżek biegowych.

Jak zacząć …

 Najprościej rzecz ujmując…ubrać jakiś strój sportowy – odpowiedni do pory roku – buty i …wyjść z domu. Najtrudniej się zdecydować. Potem jest już z górki. Pamiętać musimy o kilku zasadach. Po pierwsze nie rzucamy się od razu na „głeboką wodę”. Zaczynamy ostrożnie, powoli, wsłuchując się uważnie w reakcję naszego organizmu oraz stopniowo  zwiększając obciążenie. Jeśli nie biegaliśmy do tej pory to możemy zacząć od dłuższych marszów a następnie marszobiegów tj. marszów przeplatanych lekkim truchtem. Nie jest istotne jak długi dystans uda nam się pokonać truchtem na początek. Może to być tylko kilkaset metrów. Ważne by się nie zniechęcać i starać się robić to systematyczne. Już po kilku takich treningach zauważymy poprawę. Zwiększą się nasze możliwości a po kilku tygodniach będziemy w stanie przebiec nawet kilka kilometrów! A wszystko to metodą małych kroczków. Najważniejsza jest determinacja i systematyczność. Z czasem znaczna część osób rozpoczynających przygodę z bieganiem będzie w stanie pokonać kosmiczny dawniej dystans półmaratonu czy maratonu. Może ale wcale nie musi, może pozostać przy bieganiu rekreacyjnym. Z drugiej strony taki wyczyn w pewnym sensie nobilituje biegacza, jest swego rodzaju szlachectwem. Dobrze jest jeśli zaczynając naszą przygodę z bieganiem mamy obok siebie drugą osobę, która będzie na wspierać i dopingować. Nie do przecenienia jest też pomoc bardziej doświadczonych biegaczy.


Odpowiadamy na Wasze pytania

 

Czy udział w treningach jest płatny ?

 Absolutnie nie. Nasz projekt „Jędrzejów Biega” ma na celu propagowanie biegania oraz  zachęcenie jak największej liczby osób do rozpoczęcia biegania w celach rekreacyjnych co nie wyklucza biegania sportowego. Grupa oparta na sekcji biegowej UMKS NADIR ma Wam w tym pomóc. Każdy biega dla siebie i na własny rachunek. Miło nam będzie jeśli będziecie się utożsamiać z naszą grupą oraz tym programem ale nie musicie być formalnie członkami grupy czy też UMKS NADIR. Ważne , że będziecie chcieli korzystać z naszej pomocy i ewentualnie uczestniczyć we wspólnych treningach, spotkaniach czy imprezach. Nawet jak będziecie mieli przerwy czy będziecie się zjawiali od czasu do czasu to i tak będziecie mile widziani.

 

Czy są składki członkowskie ?

 Na pytanie częściowo odpowiedź już padła. Częściowo bo osoby, które chcą spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej, mogą zadeklarować przynależność do UMKS NADIR co wiąże się z opłacaniem składki członkowskiej. Aktualnie składka taka dla dorosłej osoby wynosi 60 zł na rok. Nie jest to więc duży koszt. W tego typu stowarzyszeniach opłaty wynoszą od ok. 10 zł do nawet 150 zł miesięcznie (np. stowarzyszenia strzeleckie) Oczywiście są nieformalne grupy, które nie pobierają składek ale też nic w zamian nie oferują. UMKS NADIR wspomaga w miarę możliwości swoich członków poprzez zdobywanie funduszy na starty w zawodach, organizację wyjazdów itp. co przekłada się na redukcję kosztów ponoszonych przez szeregowego członka. Każdy członek ma także prawo uczestniczyć w zawodach i zajęciach organizowanych przez Klub, niezależnie od dyscypliny- np. UMKS NADIR posiada także sekcję strzelecką. Jak jednak wspomniałem na początku wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności.

 

Czy jest obowiązek startowania w zawodach ?

 Absolutnie nie ma takiego obowiązku. Każdy sam zdecyduje czy chce wystartować w jakimś biegu czy nie. Dotyczy to także tych osób , które zdeklarują się jako członkowie UMKS NADIR. Nie ma przymusu startu w zawodach , jakiejś konkretnej liczby startów w sezonie, czy też osiągania określonych wyników. Każdy biega dla siebie. Grupa czy Klub mają tylko pomóc w realizacji marzeń – w sumie to my wszyscy je stanowimy.

 

Jakie są korzyści z przynależności do grupy?

 Nie biegacie sami . W grupie /Klubie zawsze łatwiej znajdziecie partnera do wspólnego treningu czy startu w zawodach. Łatwiej i taniej organizuje się wspólne wyjazdy. Zawsze możecie liczyć na czyjąś pomoc , wsparcie czy doping. Poznajecie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Więcej znajdziecie na naszym profilu na facebooku gdzie znajdziecie link do artykułu w miesięczniku „Bieganie” – Amatorskie kluby biegowe – dlaczego warto dołączyć do grupy? Zachęcamy do lektury.

 

2 Odpowiedzi na JĘDRZEJÓW BIEGA

  • lech mówi:

    Brakuje mi na stronie przedstawienia sylwetki patrona biegania Kazimierza Mazurkiewicza.Nie wszyscy wiedzą nie wszyscy znali.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*